Governor Asa Hutchinson
LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:
 
Michael Willhite, Hamburg, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2020. Replaces Shane Dallas.
 
Gary Lawrence, Huntington, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2020. Replaces James Sullivent, Jr.
 
David Dayringer, Prairie Grove, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2020. Reappointment.
 
Duane Logsdon, Huntington, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2020. Replaces Shelia Magness. 
 
Dr. Terry Fiddler, Conway, to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires December 1, 2021. Replaces Dr. Andrew Kumpuris.
 
Cindy Gillespie, Little Rock, to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires December 1, 2021. Replaces Dr. Joe Thompson.
 
Dori Gutierrez, De Queen, to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires December 1, 2021.
 
Rett Hatcher, Little Rock, to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires December 1, 2021. Replaces Katrina Burnett.
 
Melissa Moore, Charleston, to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires December 1, 2021. Replaces Dr. Tony Thurman. 
 
Herb Scott, Little Rock, to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires December 1, 2021. Replaces Janis Harrison. 
 
Lisa Sherrill, Harrison, to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires December 1, 2021
 
Dr. Lanita White, Little Rock, to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires December 1, 2021.
 
Carrie Hollis-Anthony, Royal, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities. Appointment expires December 1, 2022. Reappointment. 
 
Kimberly Horton, Malvern, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities. Appointment expires December 1, 2022. Reappointment. 
 
Annette Mencer, Benton, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities. Appointment expires December 1, 2022. Reappointment. 
 
Christopher Tebbetts, Mountain View, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities. Appointment expires December 1, 2022. Reappointment. 
 
George Ellis, Benton, to the State Library Board. Appointment expires October 18, 2022. Reappointment. 
 
Donna McDonald, Charleston, to the State Library Board. Appointment expires October 18, 2023. Replaces Martine Ferguson.
 
Donnette Smith, Harrison, to the State Library Board. Appointment expires October 18, 2024. Replaces Dr. Josephine Bell. 
 
Dr. Joey Odum, Little Rock, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee. Appointment expires August 7, 2020. Replaces Dr. Robert Dalby. 
 
Dr. Nancy Rector, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee. Appointment expires August 7, 2020. Reappointment. 
 
Angela Sanders, Benton, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee. Appointment expires August 7, 2020. Reappointment. 
 
Neldia Dycus, Cabot, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2021. Replaces Karen Holcomb. 
 
Dr. Marsha Boss, Little Rock, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Dr. Gary Bass. 
 
Vanessa Falwell, Newport, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Peggy Walker. 
 
Dr. Antony Hui, Fayetteville, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2020. Reappointment. 
 
Thomas Jones, Little Rock, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2020. Reappointment. 
 
Dr. David Kiessling, Bigelow, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Dr. Anika Whitfield.
 
Dr. Mike Riddell, Russellville, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Dr. Clark Fincher. 
 
Catherine Tapp, Little Rock, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2020. Reappointment. 
 
Dr. James Zini, Mountain View, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2020. Reappointment.  
 
Anthony Martin, Jonesboro, as a Justice of the Peace for the Craighead County Quorum Court, District 3. Appointment expires December 31, 2018. Replaces J.P. Bryant.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here